1.

a wooden block of mass 20kg is placed on a table.the force exerted by the surface of the table on the block will be ______(g=10m/s^2)

Answer»

200NExplanation:Force=Mass×acclerationForce =20kg×10m/S^2THEREFORE,F=200kg m/s^2OR F=200N



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions