1.

A wire of length 10m is cooled from 30degree to 5degree. The change in length when its linear expansivityis 0.00002k is?

Answer»

0.5cmExplanation:ΔL=L₀α(ΔT)    =10(0.00002)(25)=0.005m=0.5cmHope this SOLUTION was HELPFUL, if so pls MARK as Brainliest :)



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions