Saved Bookmarks
| 1. |
A wire is in the form of a circle of radius 5cm.the length of the wire will be |
|
Answer» Step-by-step EXPLANATION: Answer CORRECT option is C 8π×10 −5 T We Know, r=5cm=5×10 −2 m n=1 I=0.5A μ 0
=4π×10 −7 −1
x=10cm=10×10 −2 m B= 2(r 2 +x 2 ) 3/2
μ 0
2
B= 2×[(5×10 −2 ) 2 +(10×10 −2 ) 2 ] 3/2
4π×10 −7 ×0.5×(5×10 −2 ) 2
=8π×10 −5
Hence the correct answer is 8π×10 −5 T |
|