Saved Bookmarks
| 1. |
A wholesaler decides to mix two varieties of lentils worth 170 per kg and rs 180 per kg with a third variety of lentils in the ratio 2:2:3 what is the price per kg of the third variety of lentils if the lentil mixture is worth 173 per kg |
|
Answer» ong>ANSWER:A: It is a RULE to find respective prices should be mixed to give a mixture at a given price. ... price is Rs.M per unit, then the two ingredients must be mixed in the ratio: ... Example 1: In what RATION two varieties of tea one costing Rs.27 per KG and ... WORTH Rs.30 per kg. how much should be the quantity of second variety of tea, ... Explanation: |
|