1.

A vessel is in the form of hemispherical bowl surmounted by a hollow cylinder of same diameter. the diameter of the hemispherical bowl is 14 cm and the total height of the vessel is 13 cm. find the total surface area of the vessel [using π=22/7]​

Answer»

Answer:

t. s. a==880cm^2, t. s. a. = total SURFACE AREA

Step-by-step EXPLANATION:

diameter=2r

so, r= DIA. ÷2

given:- dia. =14cm, h=13cm,

r= 14÷2=7

cylinder total surface area (t.s.a.)=2πr(r+h)

t. s. a. = 2×(22÷7)×7(7+13)

= 44×20

=880cm^2



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions