Saved Bookmarks
| 1. |
A vehicle running at a speed of 48 km/hr takes 6 hours to complete the journey. How much time will be taken to complete the journey if its speed is 72 km/hr? |
|
Answer» HI, Answer: 4 hours Solution: A.T.Q TIME = 6 hr speed = 48 km/hr Distance covered = speed x time km = 48 x 6 km = 288 km Now, The speed is increased to 72 km/hr distance = 288 km Time taken = Distance/speed hr = 288/72 hr = 4 hrs hope it HELPS you. |
|