1.

A vehicle of mass 300 kg travels at a velocity of 90 km/h. Find its momentum.

Answer»

Mass of the vehicle (m) = 300 kg 

Velocity of the vehicle (v) = 90 km/h = 90 × \(\frac{5}{18}\) m/s = 25 m/s 

Momentum = mv = 300 × 25 = 7500 kg.m.s-1



Discussion

No Comment Found