1.

A U-tube is partially filled with water. Oil which does not mix with water is next poured into one side, until water rises by 25 cm on the other side. If the density of oil is 0.8, the oil level will stand higher than the water level by : 1-) 6.25 cm 2712.50 cm 3 ) 31.75 cm 4) 62.50 cm

Answer» DENSITY of OIL /density of water=0.8i) 12.5 cmExplanation:0.8*(h+25)=50h=12.5


Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions