Saved Bookmarks
| 1. |
A truck running at 90 km/h, is brought to rest over a distance of 25 m. Calculatethe retardation and time for which brakesare applied. |
|
Answer» Hey there,Initial VELOCITY, u = 90km/hu = 25m/sFinal velocity,V = 0m/sDistance,s = 25mNow USING,v^2 = u^2 + 2as0 = 25×25 + 2×25×a50a = - 625a = - 1.25 m/s^2This negative sign denotes retardationalso,v = u + at0 = 25 - 1.25t1.25 t = 25t = 20 secondsHope it helps youPlease MARK it as branliest |
|