Saved Bookmarks
| 1. |
A train travelling at the speed of 90km/h on the mountain crosses a pole in 30 seconds. find the length of the train. |
|
Answer» Speed = 90km/h= 25m/sTime= 30 secLength(d)=?s=d/td=s x td= 30 x 25d= 750 mThus length of train = 750m |
|