1.

A train speed is 60km/s distance is 80km.how many time to cover distance.

Answer»
<klux>SPEED</klux> =  \frac{distance}{time}

speed = 60km/s
distance = 80KM

60 =  \frac{80}{time}  \\  \\  =  > time =  \frac{80}{60}  = 1.33s


Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions