Saved Bookmarks
| 1. |
A train runs at the speed of 80 km/hour. Find the distance covered by train inhours?17. |
|
Answer» Speed = 80 km/h Distance covered in 5 hrs = 80×5 = 400 km If you find this answer helpful then like it. when 1 hour = 80 km/h 5 hours = ? 1 hour = 80 km 8 hour = 80 × 5 8 hour = 400 km/h |
|