Saved Bookmarks
| 1. |
A train is travelling at a speed of 590 km /h. Brakes are applied so as to to produce a uniform acceleration of - 0.5 m s^2. Find how far the train will go before it is brought to rest. |
| Answer» TION:initial velocity (u) = 90 km/hour = 25 m.s-1Terminal velocity (v) = 0 m.s-1Acceleration (a) = -0.5 m.s-2Find outHow far the train will GO before it is brought to restFormulaAs per the third motion equation, v2-u2=2asTherefore,DISTANCE traveled by the train (s) =(v2-u2)/2as = (02-252)/2(-0.5) meters= 625 metersThe train must travel 625 meters at an acceleration of -0.5 ms-2 before it reaches the rest position. | |