Saved Bookmarks
| 1. |
A train, initially moving at 12 m/s, speeds upto 36 m/s in 120 s. What is its acceleration? |
|
Answer» 0.12 ms^-2Explanation:u = 12 m/sv = 36 m/s t = 120 SA = ? v = u + at36 = 12 + 120a24 = 120aa = 24/120a = 0.12 ms^-2 |
|