1.

A train accelerated from 36km/h to 72km/h in 2 minutes. How much distance does it cover in this period? Assume that the tracks are straight? (write the value of distance in SI unit, no need to write the unit)​

Answer»

Here is your answerExplanation: 2 minutes = 120s36km/h = 10m/s72km/h = 20m/sDistance = speed * time = (20 - 10) * 120= 10 * 120 m= 1200 mHope it HELPS you,MARK me as the BRANLIEST



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions