Saved Bookmarks
| 1. |
A train 350 m long is travelling at a speed of 54 kilometre per hour how long will it take to cross a bridge 550 m long?please do it fast |
Answer» The answer will beTotal LENGTH = 350+550 = 900m speed = 54km/h = 54 × 5/18 = 15m/sec Time = d/s = 900/15 =60SEC |
|