1.

A train 270 m long is running at 80 km/hr. How much time will it take to crossa bridge 130 m long ?6.3

Answer»

Speed of the train = 80 km/hr = 80 x 1000/3600 80 x 5/18 = 200/9 m/secDistance = length of the trian + length of the platform = 130 m + 270 m = 400 m

Time = Distance / Speed= 400x9 / 200= 2 x 9= 18 sec



Discussion

No Comment Found