1.

A train 150 m long is moving with a speed of 90 km/h. In what time shall it cross 850 m long bridge ?​

Answer»

150 m LONG is MOVING with a speed of 90 km/h. In what time shall it cross 850 m long BRIDGE ? Lenght of TRAIN = 150mLenght of bridge = 850mSpeed of train = 90 km/h in m/s Time at which it cross bridge (t)✪ In train CROSSES the bridge.



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions