1.

A trader purchases twelve pens for Rs.50 and sold them at the rate of sixteen pens for Rs.60 What is his profit /loss percentage?

Answer»

CP of 12 pens = 50

CP of 1 pen = 50/12 = 25/6


SP of 16 pens = 60

SP of 1 pen = 60/16 = 15/4


CP is greater HENCE loss


Loss = CP - SP = 25/6 - 15/4 = 100-90/24 = 10/24


Loss % = loss/cp *100 = 60/600 * 100 = 1/10 *100 = 10 %



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions