1.

A trader purchased 30kg of rice at the rate of 10.50 per kg and 20 kg at the rate of 11 per kg .he mixed them and he sold the mixture at the rate of 11.70 per kg .then his gain percent is

Answer»

COST of 30kg at $10.5/kg = 30 x 10.5 = $315

Cost of 20KG at $11/kg = 20 x 11 = $220

Total cost = $315 + $220 = $535


Total kg = 30 + 20 = 50kg

Sold 50 kg at $11.7/kg = 50 x 11.7 = $585


Gain = $585 - $535 = $50


Answer: $50



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions