1.

A toy store buys action figures from a factory for $8.00 per action figure. If they mark-up the toys 110% before selling them, what is the price of one of the action figures in the store?

Answer»

MANUFACTURER's price for the action figure =$8.00

Percentage of INCREASE in the action figure's price =110%

The price of ONE of the action figures in the store :-

= 8+110\% \:  \:  of \:  \:  \:  8

= 8 +  \frac{110}{100}  \times 8

= 8 +  \frac{110 \times 8}{100}

= 8 +  \frac{880}{100}

= 8 + 8.80

= 8 + 8.8

=$  16.8

THUS, the selling price of the action figure =$16.8

Therefore, COST of one of the action figures in the store =$16.8



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions