Saved Bookmarks
| 1. |
A thin disc of diameter 0.8m is rotated about an axis through its centre by application of a force120N find the torque acting on the disc. |
|
Answer» acting on the disc WOULD be 48 Nmgiven, diameter of the thin disc , d = 0.8 m RADIUS of the thin disc, r = 0.4 m force applied on disc, F = 120 N torque acting on the disc = seperation between point of observation to axis of ROTATION × force applied= 0.4 m × 120 N = 48 Nm also read similar questions : A disc of diameter 0.4m and of mass 10 kg is rotating about its axis at the rate of 1200 rev\ min find the angular momen... brainly.in/question/6336058radius of gyration of about an axis passing through its centre and PERPENDICULAR its plane is 2cm. DETERMINE the radius ... brainly.in/question/10364127 |
|