Saved Bookmarks
| 1. |
A thief sees a jeep at a distance of 250 m, coming towards him at 36 km/h. Thief takes 5 seconds to realize that the police is approaching him by the jeep and started running away from police at 54 km/hr. But police realized after 10 seconds, when the thief starts running away, that he is actually a thief and started chasing at 72 km/hr. What is the total distance and total time covered if thief is caught? |
|
Answer» We convert the speeds to m/s 36 × 5/18 = 10m/s 54 × 5/18 = 15 m/s 72 × 5/18 = 20 m/s In 5 seconds the police covers : 10 × 10 = 50m Remaining DISTANCE = 250 - 50 = 200m In 10 seconds the thief covers : 15 × 10 = 150m The police covers 10 × 10 = 100m The remaining distance out of the 200m is 100 m The distance between the police and the thief is : 150 + 100 = 250 m This is the relative distance between the thief and the police at the time the police BEGIN MOVING at 72km / h The relative speed is : 20 - 15 = 5m/s The time TAKEN to catch up with the thief is : 250/5 = 50 seconds The distance covered is 250 m |
|