1.

A taxi driver noted the reading on the odometer created in the vehicle 1052 km when he started the journey after 30 minutes the drive he noted that the odometer reached 1088 km find the average speed of the taxi in which test book is there this question​

Answer» E travelled=1088−1052=36km=36000mtime t=30min=1800sspeed =TimeDistance=180036000=20m/s


Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions