1.

a sum of Rs. 4558 os divided among arun, santhosh and hari such that arun receives 20% more than hari, and hari receives 25% less than santhosh. find arun's share.

Answer»

Let amount RECEIVED by Santosh be 100x, so we have

Amt of Santosh = 100x

Amt of Hari = (0.75) 100x = 75x

Amt of ARUN = (1.2) 75x = 90X

Total amt = 4558

So we have,

100x + 75x + 90x = 4558

265x = 4558

x = 17.2

So Arun's share = 90x = 90 (17.2) = 1548



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions