1.

A string 2m long used to whirl a 200gm stone in horizontal circle at a speed of 2m/s. find the tension?​

Answer»

0.4NPLZ:if you FOUND it HELPFUL plz MARK it as brainliestit gives me motivation to add more answers LIKE thisExplanation:r=2mm=200/1000kgv=2m/sω=v/r=1rad/secT=mω²r  =(0.2)(1)²2  =0.4N



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions