Saved Bookmarks
| 1. |
A stone is falling freely from rest and the total distance covered by it in the last second of its motion equals the distance covered by it in the first 3 seconds of its motion. How long does the stone remain in air?▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂ |
| Answer» 5 s, 122.5mExplanation:Sn= distance coveredin FIRST 3s Sn=u×t+21×10×32Freely BALL so, u=0Sn=21×10×=9=45mSn=4+29(2t−1)=45t=5s in airh=21gt2=4.9×25=122.5mIf this was helpful then please mark my answer as brainliest PLS Thank you | |