1.

A stone is dropped from a height of 5 m . If its velocity increases uniformly at rate of 10 m/s², with what velocity will it strike on the ground? also calculate the time after which the stone would strike the ground. Class 9th Physics ​

Answer» U =0 g=10 h=5 using v²-u² =2AS v²_ 0²= 2×10×5 v²= 100 v = root 100 v = 10 m/shope it will help u


Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions