Saved Bookmarks
| 1. |
A steamer goes downstream from one point another in 9 hours. It covers the same distance upstream in 10 hours. If the speed of the stream be 1 km/hr., find the speed of the steamer in still water and the distance between the ports. |
|
Answer» Let the speed of steamer be x km/hr. Speed of stream = 1 km/hr. Downstream speed = (x + 1) km/hr. Upstream speed = (x – 1) km/hr. By using the formula Distance = speed × time = (x + 1) × 9 and = (x – 1) × 10 9x + 9 = 10x – 10 9x – 10x = -10 -9 -x = -19 x = 19 km/hr. ∴ The speed of the steamer in still water is 19 km/hr. Distance between the ports is 9(x + 1) = 9(19+1) = 9(20) = 180 km. |
|