1.

A square wire frame of side 10 cm is dipped in a liquid of surface tension 28 x 10-3 N/m. On taking out, a membrane isformed. What is the force acting on the surface of wire frames.​

Answer»

F = 2.24 × 10⁻² NExplanation:Given : Side of square = 10 cm = 0.1 mSurface tension = 29 × 10⁻³ N / mWe KNOW : The surface frame has two free surface.= > Perimeter of square = 4 L= > Total length of the frame = 4 lWe have expression for surface tension .Surface tension = FORCE / Length= > F = S × L= > F = 8 × 0.1 × 28 × 10⁻³ N= > F = 224 × 10⁻⁴ N= > F = 2.24 × 10⁻² NTherefore we GET required answer.



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions