1.

A sphere of 1.0 m radius at 0 degree celcius is heated to 100 degree celcius and its radius is found to be 1.01 m .what is the coefficients of cubical expansion of the material of the sphere​

Answer» COEFFICENT of VOLUME expansion =V/ VΔT = r^3 /R^3 ΔT  =1 /(1.01)3 (100)= 1 / 1.030301 (100) =1/103.03 = .0097 =97* 10^-4Explanation:


Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions