1.

a solution contain 15% of salt from which 30kg of water is removed. the quantity of salt remains 20%in that solution . find the initial quantity of solution​

Answer»

Answer:

LET, QUANTITY of ORIGINAL solution = 100X

Then quantity of salt = 15x

When 30kg of water is evaporated then TOTAL quantity= 100x -30

But quantity of salt will remain same and now quantity of salt is 20% of original quantity

(100x -30)*1/5 = 15x

X = 120 kg



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions