Saved Bookmarks
| 1. |
A solid body weights 2n in air .its relative density is 8.how much will the body weight if places in water? please give the correct ans with explanation |
|
Answer» 96NExplanation:Given that,Weight of body in air = 100 N Buoyant force = Weight of liquid displaced Volume of water displaced = 400 cc² DENSITY of water = 1g/cm³ In this case,ρ= m/V m=ρ×V m=1×400 m=400g. We know that,The weight of water displaced isW=m×gW= 2/5 × 9.8W=3.92NNow, weight of the OBJECT in waterW=100−3.92W=96.08W=96N.Hence, the weight of object in water is 96 N.Please MARK it as brainliest .!!!! |
|