1.

A shopkeeper buys 5 fans for 4050. He spends on the transportation. He sells them at again of 15%.Find the selling price of a fan

Answer»

Cost of 5 fans =4050

M9ney spent on transport =50

So total cost prise = 4050+50

=4100

Selling price =?

Gain %=15%

S.p.=100+gain %/100*C. P.

S. P. =100+15/100

115/100*4100

115*41

=rs4715

Cost of each fan=4715/5

=rs943



Discussion

No Comment Found