1.

A shopkeeper bought a T.V set for 34500.78 and sold it at a profit of 4365.87. What was the selling price of one T.V. set? Find the selling price of 34 such T.V sets.

Answer»

Given cost price of article= RS . 3450

And

Shopkeeper marks the price of the article 16% above the cost price

So,

1) Marked price of the article = 3450+16% of 3450 + 16*3450 DIVIDED 100 = 3450 +16x34.50+552= Rs 4002

And

Sale tax on article= 10%


2) Price paid by customer= 4002+10% of 4002+ 10*4002 divided by 100= 4002+400.20= 4402.20 Ans



Hope this HELPS.




Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions