1.

A seller sold two trousers of rupee 900 each .On , one he gains 10percent and on the other he lost 10percent .Find his total loss or gain

Answer»

Given

Sp of trouser =₹900

On one he got profit =10%

And on ANOTHER he got loss =10%

In this KIND of question we always get loss

So use this formula here

Loss%=( x/10)²%

(Here x= profit % = loss%)

Loss%=(10/10)²%

Loss%=1²%

Loss%=1%

This is UR ans hope it will help you in case of any doubt comment below



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions