| 1. |
A sector of circle radius 14cm containing an angle 60 degree is folded to form a cone. Calculate the radius of the base of the cone |
|
Answer» Given : a cone is made from a metal sheet in the form of a sector of a circle .radius of the circle is 14 cm and the sector angle is 60⁰, To Find : the radius of the base ,slant height and height of the cone formed Solution: cone is made from a metal sheet in the form of a sector of a circle Arc LENGTH of sector WOULD be the circumference of the base of the cone Radius of circle would be the slant height Radius of circle = 14 cm Sector angle = 60° Arc length = ( 60/360) 2π(14) = 14π/3 radius of the base of cone = R circumference = 2πr 2πr = 14π/3 => r =7/3 cm Radius = 7/3 cm Slant height = 14 cm Height of cone = √14² - (7/3)² = 7√2² - (1/3)² = 7√4 -1/9 = (7/3)√35 radius of the base = 7/3 cm ,slant height = 14 cm height of the cone = (7/3)√35 = 13.8 cm Learn More: A right angled triangle PQR where angle Q is 90degree.if QR =16 ... construct a right circular cone with given slant height and ... |
|