1.

A salesman commission is 5% on all sales upto rs.10000and 4% on all sales exceeding this .he remits rs.31,100 to his parent company after deducting his commission .find the total sales

Answer»

Let his total SALES be X


His commission would be


= 5% of 10000 + 4% of (x-10000)

= 500 + 4x/100 - 400

= 100 + 4x/100

= 100 + x/25


The amount he pays to COMPANY

= x- (x/25 + 100)

= x - x/25 - 100

= 24x/25 - 100 = 31100

24x/25 = 31200

x = (31200 * 25) / 24 = 32500

total sales = 32500



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions