1.

A rock is thrown horizontally from the top of a cliff 98 m high, with a horizontal speed of 27 m/s. (a) For what interval of time is the rock in the air? (b) How far from the base of the cliff does the rock land? (c) With what velocity does the rock hit?

Answer» HORIZONTAL velocity doesn't determine the TIME. Vertical velocity was zero. So it's same as time TAKEN by a stone DROPPED from the height.50 = 1/2*g*t^2. Assuming g =10. t=3.16 secHow far from the bridge? 25m/s * 3.16 = 79mHow far from the point you stand sqrt(79^2+50^2) = 93m


Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions