1.

a right trinangle with sides 3 cm 4 cm and 5 cm is rotated the side of 3 cm tofrom a cone. the volume of the cone so formed is

Answer» HEIGHT of cone = 3 cm

Radius = 4 cm

Volume = 1/3 pi × r^2 h

= 1 /3 × 22/7 × 4 × 4 × 3

= 22 × 16 / 7

= 352/7 cm^3


Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions