1.

A rectangular field is to be fenced on 3 sides leaving a side of 20 m uncovered. If the area of the field is 680 m^{2} , how many meters of fencing is required?NOTE: PLEASE DISPLAY THE STATEMENTS!

Answer» UNCOVERED part=breadth of rectangle=20m
area of field=680
area=l*b
∴length=34m
∴Fencing REQUIRED = (34+34+20)m
=90m


Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions