Saved Bookmarks
| 1. |
A ray of light strikes a plane mirror at an angle of 40° to the mirror surface. What will be the angle of reflection ? |
|
Answer» Angle to the mirror surface=40° Therefore, angle of incidence= 90° -40° =50° According to the second law of reflection, angle of incidence is equal to the angle of reflection. Therefore, angle of reflection=50° |
|