1.

a race car starting accelerate at constant rate of 5.00 m/s^2. what is the velocity of the car after travelled 100 ft?

Answer»

-Acceleration=a=5m/s^2initial velocity=u=0m/sDistance traveled=s=100ftConvert to METERS FINAL velocity=v=?ACCORDING to third equation of kinematics



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions