1.

A player moves along the boundary of a square ground of side 50m in 200 sec.The magnitude of displacement of the farmer at the end of 11 min 40 sec from his initial position is​

Answer»

Explanation:50 √2  m is the displacement of the player at the end of 11  MINUTES 40 seconds Explanation: Square GROUND of 50 m  sides => perimeter = 4 * 50 = 200 m one round is completed in 200 Sec => Hence speed = 1 m/s DISTANCE Covered in 11 min 40 secs = 700 sec    = 700 m 700 = 200 + 200 + 200 + 100 Hence he has moved 100 m from initial position 50 m on one SIDE  and 50 m at right angle Hence Distance of final position from initial position =  √50² + 50² = 50√2 50 √2  m is the displacement of the player at the end of 11  minutes 40 seconds Learn more: A car travels from stop A to stop B with a speed of 30 km/h and then moves



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions