1.

A piece of wood floats, three quarters immersed in water. What is it's density?

Answer»

Explanation: in case of floatation, Fnet=0 WEIGHT of BODY=upthrustMg=Weight of the fluid DISPLACED by the body(Vd) X g=V(of fluid displaced) x d(of fluid) x gV x d = 3/4 x V x 10^3 (of water) d = 3/4 x 1000 d = 750 kg/m^3



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions