Saved Bookmarks
| 1. |
A piece of wire is cut into two parts in the ratio 2:3. If the length of the longer piece is 81 cm.find the length of the shorter piece. |
|
Answer» let X be the common multiplehence wire will be in 2x and 3xlength of longer piece that is 3x=81hence X=81/3=27cmhence shorter piece will be 2x=2*27=54cm |
|