Saved Bookmarks
| 1. |
A piece of wire is bent in the shape of a rectangle when length and width are 35 cm and 20 cm respectively. It is opened and rebent to form a circular ring. What is the diameter of the ring? |
|
Answer» Perimeter of rectangle=2(l+b)=2(35+20)=2*55=110perimeter of rectangle will be equal to Circumference of circle =2π r110=2*22/7*r110*7/44=r=17.5then diameter will be 17.5*2= 35 cm |
|