1.

A piece of iron has dimensions 3cm x 1.5cm x 6cm. If its mass is 205.2g, its relative density is

Answer»

Length (L) = 3 cmBreadth (B) = 1.5 cmHeight (H) = 6 cmMass (m) = 205.2 g___________________________To FIND :Relative Density ___________________________Solution :We have formula for Density :________________And for relative density is :



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions