Saved Bookmarks
| 1. |
a person travels 250 km in 5 hours in two parts. he travels first part of the journey by scooter at an average speed of 45 kmph and the second part by car at an average speed of 70 kmph. find the distance travelled by him by scooter. |
|
Answer» TOTAL distance =250km total time =5hour speed=distance/time 45x +70x=5hours 115x=5hours x = 5/115 x=1/23hours distance travelled by scoote distance =speed multiply time distance = 45 multiply 1/23 = 45/23 km /HR |
|