Saved Bookmarks
| 1. |
A person is measuring the velocity of sound in a experimentHe found that velocity of soundincreases by 6lcm/s for every 1 CShow this mathematically. |
|
Answer» e velocity of sound in a experiment increases by 61 cm/s for EVERY 1°C.Explanation:v ∝ √TTo covert °C to Kelvin, we get use the below FORMULA:T (K) = t°C + 273The velocity of sound at 0°C, we get,v ∝ √(0 + 273) → (1)The velocity of sound at t°C, we get,v₁ ∝ √(t + 273) → (2)Now, on dividing equation (1) and (2), we get,v₁/v = √(t + 273)/(0 + 273)v₁ = v + (v × t)/546We know that, the speed of the sound in air at 0°C is:v = 332 m/sv₁ - v = (332 × t)/546v₁ - v ≈ 0.61 × t m/sWhen t = 1°C, the speed of the sound is:v₁ - v ≈ 0.61 m/s = 61 cm/sHence it is mathematically proved. |
|